Locust ile Yuk ve Performans Testi

Locust uygulaması ile web sitemizin load testini cok rahat bir sekilde yapabiliriz. Centos 7 uzerine hızlıca kurup web sitemize yuk bindirip iyilestirmeler yapabiliriz. Ozellikle python ile senaryolar hazırlayıp, web sitesine login olma, site ici belirli kritere uygun aramalar yapılması vs…

vi locustkurulum.sh  ile asagdaki scrpti ekliyoruz.
“sh locustkurulum.sh”  ile calistirip locust load test uygulamasını hazır hale getiriyoruz.

 

Load testini baslatmak istedigimiz siteyi yazıp enter tusuna bastıktan sonra kurulumu yaptıgımız locust ‘u kurdugumuz sunucunun ip adresinin 8089 portunu dinlemeye baslayacaktır.

 

http://locustkuruluhostip:8089

Number of users to simulate, kac kullanıcı ile test yapacaksak o degeri, Hatch rate (users spawned/second) ise saniyede sisteme giris yapmasını istediginiz kullanıcı sayısını yazmamız gerekmekte.  100 / 10 verir isek her saniye 10 kullanıcı siteye giris yapacaktır. python script deki min_wait ve max_wait degleri ile agresif bir test yapmamız mumkun olacaktır.  Test sonrası hem grafik hemde verileri csv formatında alıp detaylı inceleyebiliriz.

 

Bu load testi basit ve kucuk kaynaklı web siteleri icin dogru senarya ile yapılabilir. Kaynak ve ziyaretci sayısı yuksek web siteler icin docker teknolojosini kullanmak en saglıklısı. Tabi bunun icin cloud ortamında kubernetes  yada swarm ile daha basarili ve daha hızlı bir test yapmamızda mumkun.  Saniyeler icinde bir web sitesine onbinlerce kullanıcı gonderip istenilen senaryoyu yapmamız mumkun.

About

Yeniliklere ve gelişime aç...

View all posts by

Bir cevap yazın